Ero sivun ”Selainversion käytön aloittaminen” versioiden välillä
(→Uudet Ajas-ohjelman käyttäjät) |
(→Uudet Ajas-ohjelman käyttäjät) |
||
| Rivi 17: | Rivi 17: | ||
[[Tiedosto:kayton-aloittaminen-touch5.jpg|600px]]<br><br> | [[Tiedosto:kayton-aloittaminen-touch5.jpg|600px]]<br><br> | ||
| + | '''5)''' Järjestelmän käyttö kannattaa aloittaa seuraavasti:<br><br> | ||
| + | * Muokkaa ja lisää tarvittavat toimipiste(et) aukioloaikoineen. Katso [[Toimipisteet|Toimipisteet]].<br><br> | ||
| + | [[Tiedosto:kayton-aloittaminen-touch6.jpg|600px]]<br><br> | ||
| + | |||
| + | * Lisää mahdolliset muut työntekijät järjestelmään ja lähetä heille kutsu tai luo heille omat kirjautumistunnukset. Katso [[Työntekijät|Työntekijät]].<br><br> | ||
| + | [[Tiedosto:kayton-aloittaminen-touch7.jpg|600px]]<br><br> | ||
| + | |||
| + | * Lisää palvelut. Katso [[Palvelut|Palvelut]].<br><br> | ||
| + | [[Tiedosto:kayton-aloittaminen-touch8.jpg|600px]]<br><br> | ||
| + | |||
| + | * Lisää vähintäin yksi testiasiakas. Katso [[Asiakkaat|Asiakkaat]].<br><br> | ||
| + | [[Tiedosto:kayton-aloittaminen-touch9.jpg|600px]]<br><br> | ||
| + | |||
| + | Nyt pääset kokeilemaan Ajas Touchin hallinnan käyttöä omilla tiedoillasi. <br> | ||
| + | Jos käytössä on myös nettiajanvaraus, katso [[Ajas_Nettivaraus#Ajas_Nettivaraus|Ajas nettivaraus]] | ||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
<br> | <br> | ||
Versio 17. tammikuuta 2020 kello 09.15
Uudet Ajas-ohjelman käyttäjät
1) Aloita tutustumalla Ajas-tuoteperheen eri vaihtoehtoihin tuotesivulla ja etsimällä itsellesi tai yrityksellesi sopivin vaihtoehto.
![]()
2) Tee tilaus tilauslomakkeella
![]()
3) Tilauksen tehtyäsi, saat sähköpostiisi viestin Ajas tilausvahvistus. Viesti sisältää tarvittavat tiedot, tunnukset ja linkit oman Ajas-tilin käytön aloittamiseen.
![]()
4) Aloita käyttö klikkaamalla tilausvahvistuksessa olevaa Ajas Asiakashallinta Touch -selainversio -otsakkeen alla olevaa kirjautumisosoitetta. Järjestelmän luomat kirjautumisen oletustunnukset, Käyttäjänimi ja Salasana, näkyvät sähköpostissasi. Voit muuttaa nämä myöhemmin omasta käyttäjäprofiilistasi.
![]()
Järjestelmän pääkäyttäjä on oletuksena se käyttäjä, kenen nimellä ja tiedoilla tilaus on tehty. Pääkäyttäjän tunnistaa Työntekijät -listassa pienestä avaimenkuvasta ja lihavoidusta nimen kirjoitusasusta.
Katso myös ohje Kirjautuminen
![]()
5) Järjestelmän käyttö kannattaa aloittaa seuraavasti:
- Muokkaa ja lisää tarvittavat toimipiste(et) aukioloaikoineen. Katso Toimipisteet.
- Lisää mahdolliset muut työntekijät järjestelmään ja lähetä heille kutsu tai luo heille omat kirjautumistunnukset. Katso Työntekijät.
- Lisää palvelut. Katso Palvelut.
- Lisää vähintäin yksi testiasiakas. Katso Asiakkaat.
Nyt pääset kokeilemaan Ajas Touchin hallinnan käyttöä omilla tiedoillasi.
Jos käytössä on myös nettiajanvaraus, katso Ajas nettivaraus
Vanhat Ajas-ohjelman käyttäjät
1. Jos olet jo käyttänyt Ajas-ohjelman vanhempia versioita, Ajas Touch -selainversion käytön voi aloittaa seuraavasti:
- Kirjaudu normaalisti Internet-ajanvarauksen hallintanäkymään
- Klikkaa linkkiä Kokeile uutta versiota ajanvarauksen hallinnasta.
- Ensimmäisen käynnin jälkeen järjestelmä luo Ajas Touchiin pääkäyttäjän nimellä Admin Admin. Kirjautumista ei tämän jälkeen tarvitse enää tehdä vanhan hallintanäkymän kautta vaan voit kirjautua suoraan uudesta kirjautumislinkistä.
Ajas Touch - suora kirjautumislinkki on muotoa:
https://hallinta.ajas.fi/#/login/OMA YRITYKSEN TUNNISTE
OMA YRITYKSEN TUNNISTE löytyy vanhasta kirjautumislinkistä, kohdan "vah_id=" jälkeen ja ennen "&" -merkkiä. Tunnuksessa on 20 numero- ja kirjainmerkkiä.
https://nettivaraus5.ajas.fi/4.2/hallinta/hallinta.php?vah_id=OMA YRITYKSEN TUNNISTE&usr=OMA TIETOKANNAN TUNNUS
Kirjautuminen pääkäyttäjänä
- Käyttäjänimi: Sama kuin vanhan nettihallintanäkymän Käyttäjänimi
- Salasana: Sama kuin vanhan nettihallintanäkymän Salasana
- Yrityksen tunniste: Sama kuin vanhan nettihallinnan kirjautumislinkin "vah_id" / OMA YRITYKSEN TUNNISTE (jos käytetään osana kirjautumislinkkiä, tämä kohta on esitäytetty).
2. Järjestelmän käyttö voidaan aloittaa tarkistamalla ensin, että kaikki vanhan järjestelmän Työntekijät ja Palvelut näkyvät Ajas Touch -versiossa. Voit nähdä jomman kumman seuraavista ilmoituksista:
- Työntekijät -sivulla: Järjestelmässä on työntekijöitä, jotka on tehty vanhemmalla versiolla. Klikkaa tuo-nappia päivittääksesi työntekijät yhteensopiviksi Ajas Touchin kanssa.
- Palvelut -sivulla: Järjestelmässä on palveluita, jotka on tehty vanhemmalla versiolla. Klikkaa tuo-nappia päivittääksesi palvelut yhteensopiviksi Ajas Touchin kanssa.
3. Jos olet käyttänyt Ajas-ohjelman työpöytäversiota, mutta käytössäsi ei ole ollut nettiajanvarausta tai et muuten tiedä omia yritystunnuksiasi, ota yhteyttä asiakaspalveluun.
